Home Led LIHU 80 cm (32 inch) FHD Smart LED Google TV (LH32BZ1GA)
Back to products
LIHU 80 cm (32 inch) FHD Smart LED Google TV (LH32BZ1GA)
1 in stock
Compare
Add to wishlist
SKU: LH32BZ1GA Categories: Led, Led tv
Description
The LIHU presents (Google Tv) 32 Inch Full HD (1920 x 1080) Pixels Smart Google LED TV with A+ Grade LED panel in Bezel-less Design. It has everything a family could want for a great home viewing experience. It has 4K ultra HD picture that is so clear and detailed you can see the flecks of paint in the girl’s hair on the TV show you love. This TV is Anti-Aliasing, has Dynamic contrast and Dynamic backlight. One may find it interesting to know about its sound quality of 24W Output with Powerful Speakers which supports Dolby audio, even the sound effects seem to spring from the screen and fill your whole room. Get up close and personal or sit back from across the room, you’ll see and hear it all. And amazingly the Speakers radiate sound directly from the front towards you for a more immersive sound experience, it can also play 4k UHD video. It is equipped with Band Wi-Fi for easy connectivity and uninterrupted streaming. There are 2 way Bluetooth 4.2 for wireless connectivity also. And it has 2 HDMI ports 1 HDMI (Ver 2.1) to connect set top box, Blu Ray players, Gaming console and 1 HDMI 1 eARC supported | Dual USB (1 USB 3.0 and 1 USB 2.0 ports to connect hard drives and other USB devices), Coax audio jack, 3.5mm earphone jack which makes it more smarter and amazing for the modern world. Here comes its more interesting as well as smart features that it supports, if you watch your programs on Hotstar or Netflix, Prime Video, Netflix, Disney+ Hotstar , YouTube all apps are built in, so you can watch straight from their own platforms without switching to anything else. It has Display Mirroring for compatible devices as well as Quad-Core CPU Cortex-A55 64 bit, Triple Core GPU | 1 GB RAM + 8 GB Internal Storage, 1.07 million colour screen gives you the best picture quality to enjoy all your favourite videos in real time. When it comes to warranty we provide our customer our best 1 Year Comprehensive Warranty on product. You just need to do the following steps: – 1 click Warranty support, on LIHU for malfunction arising from manufacturing defects.
There are no reviews yet.
Be the first to review “LIHU 80 cm (32 inch) FHD Smart LED Google TV (LH32BZ1GA)” Cancel reply
Related products
-39%
Compare
LIHU 109 cm (43 Inch) FHD Smart Android LED TV (LH43BZ1RF)
Quick view
-48%
LIHU 109 cm (43 Inch) FHD Smart LED WebOS TV (LB431CNW)
Quick view
-47%
LIHU 127 cm (50 inches) 4K Ultra HD WebOs Smart LED TV with Inbuilt Soundbar (LB501SBW)
-46%
LIHU 127 cm (50) inches) 4K Ultra HD WebOs Smart QLED TV (EQLED50)
-45%
LIHU 140 cm (55) inches) 4K Ultra HD WebOs Smart Oled TV (EOLED55)
-47%Sold out
LIHU 165 cm (65) inches) 4K Ultra HD WebOs Smart LED TV with Inbuilt Soundbar (LB651SBW)
Read more
-41%
LIHU 80 cm (32 inch) FHD Smart Android LED TV (LH32BZ1VR)
-52%